מילון מונחים

 • איתור סניף
 • WhatsApp

ריצוף וחיפוי

ריצוף


בחירת הריצוף לבית היא אחת ההחלטות החשובות בתהליך השיפוץ. ביכולתה להשפיע על האווירה בבית או בחדר שאתם משפצים. שימוש בגוונים, חומרים, גדלים, מרקמים, מטרו וגימורים שונים מסייע ליצור אזורים שונים בבית ומחוצה לו. לדוגמה, ניתן להתקין ריצוף שמונע החלקה באזורים שמיועדים לכך או באזורים שיש בהם מגע עם מים, כגון: חדרי רחצה ומרפסת.

ככלל, באריחים לריצוף ניתן להשתמש גם כאריחי חיפוי, אולם אריחי חיפוי לא בהכרח מתאימים לריצוף (בגלל בעיות של ספיגות ושחיקה).


שונות בין אריחים – השונות עשויה לבוא לידי ביטוי בגווני האריחים ובטקסטורה שלהם. היתרון של השונות הוא בכך שלרוב היא מקנה מראה טבעי ולא מעובד לרצפה. חלק מהאריחים מוגדרים ברמת שונות של V2 ומעלה, כאשר: V2 – שונות בינונית, V3- שונות גבוהה, V4- שונות רנדומלית.

ריצוף בטון - הבטון היה לאחד הטרנדים הלוהטים של עולם עיצוב הבית בשנים האחרונות והוא לא פסח גם על תחום הריצוף והחיפוי. נעשה שימוש באריחים עשויים מבטון, בין אם הם מצוירים ובין אם יציקה של בטון לתבניות גומי, שקובעות את הצורה, הטקסטורה ועוד.
הבטון מאפשר לנו גם ליצור דוגמאות בתלת-מימד, וזה טרנד חזק בחיפוי קירות.

אריחי קרמיקה – אריחים המיועדים לריצוף או לחיפוי קירות. בניגוד לאריחים טבעיים שיש ואבן הנחצבים מתוך גושי סלע, אריחי הקרמיקה מיוצרים באופן מלאכותי. ייצור האריחים כיום,הוא תהליך תעשייתי אוטומטי הכולל ייצור של בסיס אריח אשר עשוי בבסיסו מחרס על ידי דחיסתו.
ייצור אריחי קרמיקה מתבצע בחום תנור של 1100-1200מעלות. מדובר באריח שמיוצר מחומרי גלם ברמה נחותה יותר מפורצלן (גוף האריח יכול להיות לבן, אפור או אדום).
אריחי הקרמיקה מצטיינים בהיותם בעלי ספיגה נמוכה, עמידים בפני איכול בחומצה, עמידים יחסית לשחיקה, נוחים לייצור במגוון צבעים וטקסטורות.

אריחי גרניט פורצלן – ייצור אריחי פורצלן מתבצע מחומרי גלם של פורצלן ובחום תנור של 1250- 1200 מעלות. בישראל, תודות לעמידות הגבוהה והמחיר הנוח, הפכו אריחי הפורצלן לפופולריים במיוחד, לריצוף וחיפוי פנים וחוץ של בניינים ומבנים.

סוגי פורצלן:
 • מזוגג – GLA – כבישה של הגוף ועליו אפליקציה של גלזורות
  • מט
  • לפאטו - הברשה על פני האריח
  • מזוגג מלוטש- יצור של אריח מזוגג שבליטוש מגיעים לפני אריח
  • מבריקים ואחידים. לאריחי NOVO קוראים crystal
  • סטן - הברשה על פני האריח ללא ברק
  • מבריק - יצור מבריק על ידי גלזורות ללא ליטוש נוסף
  • אנטי-סליפ ברמות שונות

 • גוף מלא - UGL – אריח לא מזוגג עם גוף צבעוני
  • מט
  • לפאטו - הברשה על פני האריח
  • מלוטש - ליטוש עמוק של פני האריח
  • אנטי-סליפ ברמות שונות
 • כבישה כפולה – כבישה בשני שלבים, תהליך יצור של כבישה של הגוף וכבישה נוספת של הגוף עם הטקסטורה העיצובית
  • מט
  • מלוטש
  • אנטי-סליפ ברמות שונות


הבחנה בין פורצלן לקרמיקה:

 • ספיגות עד 0.5% - פורצלן
 • ספיגות מעל 0.5% - קרמיקה

תקנים - קיימים תקנים שונים שנקבעים ע"י מכון התקנים הישראלי:

 • תקן 314 – אריחים קרמיים
 • תקן 2279 – התנגדות להחלקה

חברת נגב מפוקחת ע"י מכון התקנים באופן שוטף, לכן לכל האריחים יש תווי תקן.

 • אנטי-סליפ - אריח שעומד ברמה מסוימת ונגד החלקה. נמדד ב-R או ABC
 • R – התנגדות להחלקה, נבדק במכשיר "רמפה" בהחלקה עם שמן ועם נעליים
 • ABC – התנגדות להחלקה במשטח רטוב (מסביב לבריכות וספא), נבדק במשטח רטוב ללא נעליים
  לריצוף מסביב לבריכות ופינות מקלחת ציבורי נדרש "C"
 • R10 – מיועד לחדרי רחצה, מלבד פינת המקלחת, מרפסות בבתי מגורים ומסדרונות בבתי-ספר
 • R11 – מיועד לפינת מקלחת וחדרי רחצה במבני ציבור
 • R12 – מטבחים תעשייתיים ופינות מקלחת במבנים ציבוריים
 • בדיקת PENDELUM (מטולטלת) - במסגרת התקן ניתן לבדוק אריחים בשטח או במעבדה במתקן פנדלום והתוצאות קבילות ומקבילות ל-"R": כמו לדוג': Y- R9, X- R10, W- R11, V- R12

פוגה (מישק) - הרווח בין אריחים בעת יישום הריצוף. על פי התקן הישראלי נדרש 3 מ"מ פוגה בין האריחים.

 • פוגה משתנה - בריצוף של מודול (אריחים במידות שונות) הפוגה אינה זהה בגודל בין כל האריחים

לפטו - ליטוש פני האריח ברמות שונות. בד"כ האריחים גם מנוסרים

 • אריח מנוסר- אריח שמנסרים את פאותיו למידה קבועה

דקור (DÉCOR) – קישוט. אלמנט המהווה אמצעי לקשט את החלל. בד''כ בעל אופי שונה וייחודי, כגון: שילוב טקסטורות, מרקמים, צבעים ,מימדים ועוד.


חיפוי קירות

כמו בחירת ריצוף, גם בחירת חיפוי הקירות יכולה להשפיע על האווירה והמראה של כל חדר וחדר ושל הבית כולו. לפניכם האפשרות לבחור בין צבעים וגוונים שונים, שאליהם אפשר להוסיף אפקטים ומספר גימורים; לבנים (בריקים) ואבנים בצורות שונות (פסיפס לדוגמה); טפט; זכוכית (בעיקר במטבחים); קרמיקה (חדרי רחצה ומטבחים).

רובה

החומר שמורחים בין האריחים לטובת שתי מטרות: יצירת מראה אחיד בין כל האריחים ומניעה של חדירת מים ולכלוך אל מתחת לאריחים ומשם אל הקיר. יש למרוח את הרובה על משטח נקי לחלוטין, שכן מריחה על משטח מלוכלך ומאובק עלולה להוביל להתפוררות מהירה של הרובה. לרוב מחזיקה כעשור, אך חשוב לחדש אותה כשמתחילים לראות סימנים להתפוררות.

מלבד זאת, ניתן להשתמש ברובה כמוצר עיצובי לכל דבר, לדוגמה כדי להדגיש אריח ניתן להשתמש ברובה מצבע אחר או להכניס צבע לחדר בעזרת רובה צבעונית.

נגב ממליצה על הרובה של חברת MAPEI לשיפוץ הבית שלכם.גרונג

חיתוך אריחים ב-45 מעלות, שנעשה בגב האריח ובאלכסון על מנת ליצור מפגש מדויק של 90 מעלות בפינות של קירות ומשטחים. כיום, קולקציות רבות של חיפויים כוללות אפשרות רכישה של אריחי פינה. נפוץ בעיקר בעבודות עץ (מסגרות לתמונות ומשקופים) ובחדרי אמבטיה ושירותים.


חזרה לראש הדף

פרקט

פרקט הינו מהריצופים העתיקים ביותר. הוא נותן פתרון תרמי לחלל, מראה חם המשנה את הבית מקצה לקצה. התקנתו בבית, מקנה לחלל מראה חם ואוהב.

פרקט מעץ מלא (solid wood) – מורכב מעץ גושני. הפרקט רגיש להבדלי לחויות, ולכן לא מומלץ לשימוש בארץ.

פרקט מעץ שכבתי (תלת שכבתי/ רב שכבתי) – עמיד יותר, ומומלץ יותר לשימוש בארץ בשל הלחות הגבוהה. הפרקט מגיע ברוחבים ובעוביים שונים, מעצים שונים, כשהשכיח בהם הוא עץ האלון.


פרקט למינציה – בנוי מחומר הנקרא HDF ועליו הדפסה של מראה עץ. זהו פתרון זול וזמין, שמאוד נפוץ בעולם.פרקט פולימרי - ידוע בכינויו LVT/ ויניל/ PVC. מיוצר מחומר עמיד, שאינו עץ. הוא נותן פתרון לחללים רטובים ולאזורים עתירי תנועה, כמו חדרי כושר ועוד. הפרקט אינו דורש טיפול או תחזוקה.

פנלים

הפנלים סוגרים מפגש בין הקיר לרצפה בריצופים שונים: ריצוף אריחים, ריצוף פרקט וכו'.
בעת התקנת פרקט משאירים מסגרת עדינה של מספר מילימטרים להתפשטות/ התרחבות לפי מזג האוויר. לכן, הפנל הוא הכרחי, כי הוא מסתיר את המרווח.
אחד העיצובים הנפוצים ביותר לפנלים נקרא "מקור ציפור" בשל צורתו.

חזרה לראש הדף

כלים סניטריים

בחירה של כלים סניטריים יכולה להיות מאתגרת לאור ההיצע הרחב, ולכן חשוב להגיע לחנות לאחר מיפוי הצרכים, ההעדפות העיצוביות וההבנה מה יכול להיות גם יפה וגם נוח בכל חדר וחדר.

כיורים
בחירת כיור יכולה להיות משימה לא פשוטה לאור המגוון הרב של גדלים, צורות, חומרים (חרס, זכוכית, קוריאן, בטון ועוד) ואפילו - שיטות התקנה/הרכבה שונות. כמובן שלכל חדר תבחרו את הכיור שמתאים לו ויהפוך אותו גם ליפה ומרשים וגם לנוח לשימוש.
בעבר, הצבע השולט של הכיורים היה לבן, ואילו היום הם מגיעים במגוון צבעים.
סוגי ההתקנות: עליונה, תחתונה, כיור מונח, כיור free standing שיכול לעמוד במרכז החלל ודורש ניקוז מיוחד מהרצפה.
כיורים תלויים לפעמים דורשים חיזוקים מיוחדים בקיר, בייחוד אם מדובר בקיר גבס או לחלופין בכיורים גדולים או כיורים עשויים חומרים כבדים כגון: בטון, אבן וכד'.
כיור free standing – כיור בגובה של 90 ס"מ. כיור זה יכול להתחבר לניקוז מהקיר או מהרצפה
חשוב לבצע את הכנות האינסטלציה המתאימות מראש, אחרת לא ניתן להתקין את הכיור. מגוון החומרים בכיורים free standing רחב וכולל: חרס, פלסטיק, קוריאן, אבן, עץ ועוד
כיור מונח - כיור רחצה שמותקן ע"ג משטח/ארון בהתקנה עלית. הוא קיים במידות שונות, צורות וחומרים שונים

כיור תחתון – כיור שמותקן מתחת לשיש או כל משטח אחר. בדרך כלל השפה של הכיור חתוכה בצורה ישרה כך שניתן יהיה להדביק אותו בסיליקון מיוחד ולחברו למשטח העליון
כיור עליון – כיור שהשוליים החיצוניים שלו יושבים ע"ג משטח. ניתן לחבר זאת לכל סוג של משטח, כגון: אבן, שיש, זכוכית , קוריאן ועוד
כיור תלוי - כיור עשוי מחומרים שונים כגון: חרס, קוריאן, אבן וכו'. גב הכיור ישר וקיימים בו חורים מיוחדים לצורך ההתקנה

טיפים לחדר השירותים/ חדר הרחצה:

 • בחירה של כלים סניטריים יכולה להיות מאתגרת לאור ההיצע הרחב. חשוב להגיע לסניף נגב לאחר מיפוי הצרכים, ההעדפות העיצוביות וההבנה מה יכול להיות גם יפה וגם נוח בכל חדר וחדר. היועצים שלנו ישמחו ללוות אתכם בתהליך
 • רצוי לקבל מפרטים טכניים של הכיורים או ארונות האמבט בעת רכישתם. בשלב תכנון הבית או ביצוע האינסטלציה, יש להתחשב בגבהים בהם יותקן הכיור/ משטח/ ארון האמבטיה וע"פ זה להכין את נקודת הניקוז של הכיור וחיבור ברזי הניל. בזמן התקנת כיורים ע"ג משטח/ ארון יש לקנות סיפון ארוך או תוספת הארכה לסיפון (משום שברוב המקרים הסיפון קצר ולא מגיע לקיר)
 • בחירת כיור יכולה להיות משימה לא פשוטה לאור המגוון הרב של גדלים, צורות, חומרים (חרס, זכוכית, קוריאן, בטון ועוד) ואפילו - שיטות התקנה/ הרכבה שונות. כמובן שלכל חדר תבחרו את הכיור שמתאים לו ויהפוך אותו גם ליפה ומרשים וגם לנוח לשימוש
 • כיורים תלויים לפעמים דורשים חיזוקים מיוחדים בקיר, בייחוד אם מדובר בקיר גבס או לחילופין בכיורים גדולים או כיורים עשויים חומרים כבדים כגון: בטון, אבן וכו'. שימו לב למפרט הטכני של הספק, שאתם מקבלים בסניף שלנו

כיור אינטגרלי - מוכר גם ככיור משטח בשל העובדה שהוא חלק מהמשטח או משולב בו בצורה חלקה ובלתי נראית לעין. הוא נפוץ יותר בחדרי רחצה ושירותים, אבל ניתן גם למצוא אותו במטבחים. הוא זוכה לפופולריות גבוהה בשנים האחרונות.

כיור שולחני - כיור נקרא לעתים גם כיור מונח בשל שיטת ההרכבה שלו, הנחה על גבי המשטח שעל גביו הוא יושב. בשל שהוא מוצג בצורה מלאה יש להתייחס אליו כאביזר עיצובי לכל דבר.

כיור חצי שולחני - דומה מאוד לכיור המונח, כאשר חלק ממנו שקוע אל תוך המשטח שעליו הוא מונח, ולכן הוא נמוך יותר מכיור מונח.

כיור תחתון - מותקן מתחת למשטח/שיש ואינו בולט, הופך את המשטח לקל מאוד לניקוי.

 • כיור מטבח 60/40 – כיור חרס מלבני למטבח או לחדר כביסה. מותקן בצורה תחתונה (מתחת לשיש)
 • כיור מטבח כפול – כיור למטבח המורכב משני תאים סימטריים או שונים בגודלם. קיים בחומרים שונים כגון: חרס, סיליקרון סיליגרניט ונרוסטה


כיור מטבח + קערת שרות – כיור מטבח בודד המשולב בתא שרות (קטן מגודל הכיור) שמטרתו העיקרית להפריד בין סכו"ם, להפשרת בשר, סינון מים מירקות וכד'

סיפון
אביזר אינסטלציה המנקז את המים מהכיור ומונע מעבר של לכלוך ומשקעים למערכת הביוב. הוא מסייע להימנע מסתימות ואף מונע הפצת ריחות רעים. המבנה של הסיפון מזכיר את האות S מהשפה האנגלית (לעתים נקרא גם ברך) וכולל כוס לאיסוף המשקעים והפסולת.


חזרה לראש הדף

אינסטלציה

אינטרפוץ
מקור השם הוא בגרמנית והוא מתאר מנגנון של ברז שמותקן בתוך הקיר ויש לו ידית אחת ששולטת גם על המים החמים וגם על המים הקרים. ברז אינטרפוץ מורכב משלושה חלקים (ידית, צנרת והמנגנון שמחבר ביניהם) ומגיע בשתי צורות:

אינטרפוץ 3 דרך – מערכת קיר למקלחת בעלת יציאה אחת הכוללת גוף פנימי + פלטה חיצונית וראש קבוע או מוט קומפלט + נקודת מים או פיית מילוי לאמבטיה.אינטרפוץ 4 דרך – מערכת קיר למקלחת בעלת שתי יציאות הכוללת: גוף פנימי + פלטה חיצונית (עם מפלג) וראש קבוע + פיית מילוי בלבד או ראש קבוע + פית מילוי+מוט קומפלט.גוף פנימי – מערכת להתקנה מוקדמת בתוך הקיר מתחת לטיח. הגוף מגיע בשני אופנים עם שתי כניסות ויציאה אחת (3 דרך) או שתי כניסות ושתי יציאות (4 דרך), נמכר בצורה נפרדת ממכלול האינטרפוץ בשלב הראשון של הבניה / שיפוץ. זהו אחד הדברים הראשונים שמתקינים בבית (עוד לפני האריחים).


ברז תרמוסטטי
הרולס רויס של הברזים, שפועל בעזרת מערכת תרמוסטטית לספק לכם את המים בטמפרטורה קבועה שאתם תבחרו. הוא כולל שתי ידיות, אחת מהן קובעת את טמפרטורת המים והשנייה את חוזק הזרם. הוא מסייע בחיסכון גדול במים (בין 20 ל-30 אחוז) ולכן שווה את ההשקעה ופערי המחיר לעומת הברזים האחרים.


אגנית
פרט בעל חשיבות מעשית ועיצובית בחדרי הרחצה - אגנית למקלחת מונעת החלקה, מונעת נזילות ועוזרת לשמור על הסדר והניקיון של חדר הרחצה.

תעלת ניקוז
פתרון עיצובי יוקרתי יותר לניקוז במקלחות, אך מלבד היתרון העיצובי מדובר גם בשדרוג פונקציונלי ליכולת הניקוז של המקלחת שלכם. כיום קיים מבחר של דגמים, שמשתנים באורך ובחומרים שמהם מורכבת ובהם מעוטרת התעלה. זהו גם פתרון טוב כשיש אריחים גדולים, שלא ניתן לבצע בהם חיתוכים.

חזרה לראש הדף

אמבטיות

כיום קיימים מספר סוגים של חומרים: פח, אקריל, קוריאן, אבן, בטון ועוד, ובמידות החל מ- 120/70 ועד 200/100. לכל אמבטיה יש להוסיף אביק אוטומטי בכדי לסגור את האמבטיה לצורך מילוי או לחילופין אביק אוטומטי +פיית מילוי לאלה שמעוניינים למלא את האמבטיה מתוך האמבטיה (ולא מפיה חיצונית).
חברת נגב משווקת, בין היתר, אמבטיות מתוצרת Villeroy&Boch העשויות מחומר הנקרא Quaryl .בגוף החומר קיים מרכיב אנטי בקטריאלי המורכב מקוורץ ופולימרים, ולכן האמבטיה מיוצרת בשיטת הזרקת התערובת לתוך תבנית. כתוצאה מכך האמבטיה חזקה ועבה במיוחד. בנוסף, קרקעית האמבטיה ישרה במיוחד וכתוצאה מכך נוצרת תכונת האנטי סליפ שאינו גלוי לעין. עובי האמבטיה נע בין 0.4 מ"מ 1.2 ס"מ תלוי במיקום באמבטיה, ולכן אין צורך בחיזוק נוסף, כגון קונסטרוקציה, שתמנע מהאמבטיה עיוותים בעתיד.


אביק (דריכה)
מתקן זה מחליף את פקק הגומי לאמבטיה שדורות רבים של ישראלים גדל עליו. מדובר במנגנון נסתר שסוגר ופותח פקק נירוסטה בעזרת לחיצה.


אביק דריכה + פיית מילוי –
מחסום הורקה לאמבטיה/ ג'קוזי שבעזרתו אנו סוגרים את פתח הניקוז של האמבטיה. את פיית המילוי מחברים לאינטרפוץ , כך שכאשר פותחים את האינטרפוץ המים ממלאים את האמבטיה מהפתח המצוי על דופן האמבטיה. יש לכך ערך כפול: מראה נקי יותר וגם – הגנה על הילדים, בכך שהחלקים אינם חשופים.


חזרה לראש הדף

אסלות

כשאתם מגיעים לבחור אסלה יעמדו בפניכם שתי אפשרויות: אסלה תלויה או אסלת מונובלוק, שהיא האסלה הקלאסית שבנויה מחתיכה אחת ומגיעה עם מיכל הדחה גלוי. אסלה תלויה מחוברת אל הקיר האחורי בעזרת ברגים ומוטות ברזל שיכולים לשאת משקל של כמה מאות ק"ג, היא מעניקה לחדר הרחצה מראה מעודכן יותר.

מיכל הדחה
כאן עליכם להחליט אם ברצונכם מיכל הדחה גלוי או מיכל הדחה סמוי לאסלה. מיכל הדחה גלוי הולך לרוב עם אסלת מונובלוק, ואילו מיכל הדחה סמוי מותקן על קיר ומכוסה בקיר. חשוב להדגיש, שהתחזוקה של המיכל היא פשוטה וקלה, ואינה מצריכה את שבירת האריחים ו/או הקרות, במקרה הצורך, משום שהגישה נעשית דרך מנגנון ההדחה.

 • אסלה P – אסלה עשויה חרס העוברת שריפה בתנור בחום של 1231 מעלות מכוסה בגלזורה בצבעים שונים כגון: לבן, פרגמון, פנינה, שמפניה, ויסקי וכד'. חיבור לביוב נמצא בדופן האסלה
 • אסלה S – אסלה שחיבור הביוב יוצא בתחתית האסלה
 • אסלה תלויה – אסלה המתחברת לקיר באמצעות קונזולות המחוברות כבר לניאגרה הסמויה (אינה מקושרת לרצפה) כניסה ויצאת המים אחורית בלבד מאחר והאסלה תלויה באוויר

 • מונובלוק – יחידת קומפלט: אסלה שעליה מחוברת ניאגרה חרס (ישנם דגמים שניתן לחבר ניאגרה פלסטיק מתאימה). לחצן ההפעלה של המנגנון הוא עליון בבצע ניקל, ניתן
 • להרכיב מנגנון דו או רב כמותי
 • מונובלוק תלוי – יחידת קומפלט: אסלה שעליה מחוברת ניאגרה חרס או פלסטיק המתחבר לקיר באמצעות קונזולות בלבד. אין צורך לניאגרה סמויה מאחר והמנגנון נימצא כבר בתוך מיכל ההדחה
 • ניאגרה – מיכל הדחה שתפקידו לאכסן את המים ולהוריד אותם בצורה מנתית למטרת שטיפת האסלה. הניאגרות קיימות משני חומרים עיקריים: חרס ופלסטיק, כשאת הפלסטיק אפשר לקבל במספר ורסיות, כגון: ניאגרה גבוהה התלויה על הקיר (הזולה ביותר - נפוצה ע"י הקבלנים), ניאגרה נמוכה – ניאגרה שצינור החיבור שלה קצר יותר, תלויה על הקיר. ניאגרה דמוי מונובלוק – זהי ניאגרה נמוכה שיושבת על אסלת מונובלוק. הצבעים הנפוצים: לבן, פרגמון, ויסקי, שמפניה , אפור וורוד
 • ניאגרה סמויה - מיכל הדחה סמוי המורכב בתוך הקיר הכולל: מנגנון הדחה, מנשא וקונזולות. הניאגרה מותקנת עם אסלות תלויות
 • ניאגרה דו כמותית – מיכל הדחה המורכב משני לחצנים המווסתים את כמות ירידת המים. קיים גם בניאגרה פלסטיק או במנגנון סמוי לניאגרה חרס


חזרה לראש הדף